Orneccy dziennikarze zaczęli pracę…
Z początkiem wakacyjnego sierpnia rozpoczęły się zajęcia i warsztaty projektu ”Wszyscy jesteśmy dziennikarzami” realizowanego w ramach działania Inicjatywy KULturalne z programu Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne 2018 dofinansowane z Narodowego Centrum Kultury.
Projekt ten można określić mianem programu pilotażowego polegającego na przygotowaniu grupy studentów do podstawowej realizacji przekazu informacji medialnej z życia lokalnego społeczeństwa.
Podczas projektu realizowane są wykłady oraz praktyczne warsztaty obejmujące prace z zakresu fotoreportażu, pisania artykułów prasowych oraz przygotowywania wywiadów radiowych.
W chwili obecnej trwają warsztaty z zakresu dziennikarstwa prasowego. Dzięki intensywnej pracy studentów oraz doświadczonym wykładowcom są pierwsze owoce : reportaże , informacje prasowe czy też artykuły ukazujące się
w Gazecie Lidzbarskiej. Studenci z chęcią nawiążą współpracę z każdym kto chce się podzielić ciekawym materiałem czy informacją o życiu w naszej gminie.
A niedługo rozpoczną się zajęcia i chyba najciekawsza ich część - warsztaty z fotografii reportażowej oraz przygotowania wywiadów radiowych.
Dlaczego powstał ten projekt?. „Znikoma ilość kontaktów lokalnych mediów jak gazety, radio czy telewizja spowodowana ograniczoną możliwością przyjazdu reporterów na teren gminy w celu wykonania reportaży czy wywiadów, stała się zaczątkiem poszukiwań sposobu zaradzeniu tej sytuacji. I jednym z nich jest właśnie ten projekt” podkreśla dyrektor MDK Agnieszka Lewandowska - realizator projektu Inicjatywy Obywatelskie w ramach które realizowany jest projekt dziennikarski .” Druga strona medalu to w gminie jest zbyt mała ilość osób zajmujących się przygotowaniem informacji dla lokalnych mediów. Ważnym jest aby każdy materiał medialny jak wywiady, artykuły, notki prasowe czy fotoreportaż był tworzony według pewnych standardów”. „W społeczeństwie szczególnie małych miasteczek i wsi pojawia się niedoinformowanie o wydarzeniach związanych z życiem lokalnego społeczeństwa. Ważnym jest nie tylko zwiększenie zakresu oraz skrócenie czasu dostarczenia informacji medialnej ukazującej życie lokalnego społeczeństwa ale również przygotowanie grupy dziennikarzy obywatelskich posiadających wiedze i doświadczenie w pracy medialnej” dodaje koordynator projektu Robert Dubaj.
W projekcie uczestniczy młodzież, przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń, instytucji kultury, lokalnego samorządu, sportu, nadleśnictwa, lokalnej telewizji i wiele innych. Jest to przekrój wielopokoleniowy aktywnie działający na rzecz lokalnego społeczeństwa. W większości są to organizatorzy imprez, festynów, spotkań, wolontariusze, aktyw młodzieży szkół średnich, sołectwach będących najbliżej wydarzeń a tym samym mających większą szansę na skuteczny przekaz.