Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Dom Kultury +

Miejski Dom Kultury w Ornecie, jako jeden z 50 ośrodków kulturalnych w Polsce, otrzymał dofinansowanie na realizację projektu w ramach programu „Dom Kultury + Inicjatywy lokalne 2013″ prowadzonego przez Narodowe Centrum Kultury.

Poprzez pobudzenie aktywności społecznej Miejski Dom Kultury chce zwiększyć zdolność realizowania atrakcyjnych i innowacyjnych projektów kulturalnych nie tylko poprzez instytucje kultury oraz ich otoczenie, ale również mieszkańców, którzy chcieliby włączyć się w lokalne działania kulturalne.

Pierwszy etap zakładał przeprowadzenie „Diagnozy potrzeb kulturalnych mieszkańców Gminy”, która realizowana była poprzez badania ankietowe oraz spotkania focusowe. Z badań powstał obszerny raport oraz bank pomysłów na działania. W ramach I części projektu ogłoszony został również konkurs „MAM kulturalny TALENT” skierowany do mieszkańców z terenu miasta i gminy Orneta. W konkursie wybrano cztery spośród sześciu zgłoszonych inicjatywy, których realizacja zaplanowana została w II etapie projektu.

 

II etap projektu, który trwał do 30 listopada br. był czasem działania praktycznego liderów oddolnych inicjatyw. Dwie z nich realizowane były w mieście Orneta:

1. Young Free Wild - młodzieżowy spektakl oparty na różnych technikach tanecznych obrazujący kilka legend orneckich. Projekt ten został wybrany przez mieszkańców gminy w drodze głosowania na Facebooku.

2. „Orneta Okiem Młodych” - warsztaty fotograficzne dla młodzieży i dorosłych pragnących nauczyć się sztuki tworzenia zdjęć pod okiem specjalisty.

Dwie zainicjowane zostały we wsiach w gminie Orneta:

3. „GRAFFITI NA PLUS” – młodzi mieszkańcy Dąbrówki w sposób niekonwencjonalny i kolorowy chcieliby przemalować swój przystanek autobusowy. Aby to zrobić postanowili nauczyć się profesjonalnego graffiti pod okiem specjalisty- warsztaty z techniki graffiti zakończone wspólnym dziełem.

4. „Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie” – poznanie miejscowości Orneta nie tylko przez suche fakty, ale także przez wycieczki, gry i zabawy, a także warsztaty plastyczne i spędzanie wolnego czasu zaplanowane zostało dla dzieci i młodzieży z Wojciechowa.

 

Gala podsumowująca działania i prezentująca efekty pomysłów młodych ludzi zaplanowana została na 24 listopada 2013 r. w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury w Ornecie. Na Gali pojawili się inicjatorzy, uczestnicy i warsztatowcy zaangażowani w działania.

Kalendarium

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Imieniny