Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

INFO BIBLIOTEKA

Kilka słów o historii ...

Początki tworzenia się Biblioteki rozpoczęły się już w roku 1946 z inicjatywy samych przybywających na te tereny mieszkańców. Początkowo wymiany książek odbywały się w prywatnych mieszkaniach co wytworzyło potrzebę uruchomienia jednego miejsca spotkań czytelnika z książką. Pomysłodawcą tworzenia Biblioteki Publicznej była Pani Janina Racinowa wieloletnia dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Bojowników o Polskość Warmii w Ornecie.

Pierwsze pomieszczenie biblioteka uzyskała na Placu Wolności nad funkcjonującą do dziś księgarnią. Biblioteka w 1962 roku otrzymała nowe pomieszczenia na ul. Mickiewicza 1 gdzie funkcjonuje do dziś. W 1977 roku powstał podział biblioteki na Oddział dla Dzieci, Wypożyczalnię i Czytelnię dla Dorosłych. Biblioteka w szybkim tempie pomnażała swój księgozbiór o zakupy z budżetów własnych, Biblioteki Wojewódzkiej z Olsztyna i po reformie terytorialnej z Elbląga oraz Biblioteki Oddziałowej w Braniewie.

W 1988 roku Oddział dla Dzieci został przeniesiony do nowego dużego pomieszczenia przy ulicy 1-go Maja 7 i funkcjonował do listopada 2011 roku. Ze względów ekonomicznych Gminy Oddział dla Dzieci po 23 latach działalności został przeniesiony na Mickiewicza 1, gdzie obecnie na jednym parterze funkcjonuje z Wypożyczalnią i Czytelnią dla Dorosłych.

Księgozbiór biblioteczny powstawał dzięki hojności samych mieszkańców naszego miasta, którzy niejednokrotnie przekazywali swoje cenne książki przywiezione z dawnych terenów Rzeczypospolitej. Biblioteka stała się prężnym ośrodkiem nie tylko w upowszechnianiu czytelnictwa i piśmiennictwa, ale też kulturowego rozwoju lokalnej społeczności, łącząc wielokulturowość mieszkańców.

W roku 2021 na mocy uchwały Rady Miejskiej Biblioteka została połączona z Miejskim Domem Kultury, tworząc Centrum Kultury i Bibliotekę Miejską im. Franciszka Chruściela w Ornecie. Siedziba Biblioteki znajduje się przy ulicy Mickiewicza 1.

 

Kalendarium

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Imieniny