Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Projekty w MDK

Utworzono dnia 22.10.2019

Kolejne projekty w MDK w Ornecie

Od września w Miejskim Domu Kultury w Ornecie odbywają się zajęcia, warsztaty, spotkania związane z realizacją projektów z zakresu edukacji kulturalnej dofinansowanych ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Bardzo Młoda Kultura 2019-2021 Warmia i Mazury.

Na 17 projektów dofinansowanych, Orneta realizuje 5 - więc tym bardziej jesteśmy dumni, że współpraca oświaty i MDK oraz  wspólne ciekawe inicjatywy zostały dostrzeżone przez Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie.

 „Dawna moda, nowy styl!” to projekt międzypokoleniowy, w którym uczestniczą babcie, mamy i wnuczki. Celem jest integracja i wspólne działanie. We wrześniu rozpoczęliśmy spotkania z ekspertką od wzornictwa i projektantką mody. W kolejnym etapie pod czujnym okiem krawcowych uczestnicy szyli sukienki i spódnice, które następnie zostały ozdobione pięknymi wzorami warmińskimi. Przed nami profesjonalna sesja zdjęciowa, której efekty będzie można zobaczyć na wystawie w Miejskim Domu Kultury w Ornecie.

„Move to change -rusz się” to  projekt mający na celu integrację pokoleniową poprzez działania twórcze. Od połowy września 5 grup wiekowych (przedział od 5 lat do 40 lat) pracuje nad wspólnym spektaklem tanecznym. Dotychczas odbyły się warsztaty akrobatyczne oraz warsztaty z improwizacji tanecznej. Przed nami jeszcze warsztaty tańca współczesnego, produkcja filmu promocyjnego oraz najważniejsza część wspólne tworzenie scenografii oraz charakteryzacja. Cały spektakl bazuje na tańcu współczesnym oraz naturalnym ruchu, a to wszystko pod osłoną światła UV oraz elementów fluorescencyjnych. Początkowo zakładaliśmy występ 20 osób- aktorów/tancerzy jednak zainteresowanie naszym pomysłem przerosło nasze oczekiwania i na chwilę obecną na próby uczęszczają 72 osoby. Nad projektem czuwa Podleś Justyna - instruktor tańca.

Projekt „Miasto moje a w nim…” realizowany jest z młodzieżą i dla młodzieży – mieszkającymi w Ornecie i w gminie Orneta uczniami szkół podstawowych i szkół średnich. Działania podejmowane w ramach projektu pozwalają na zdobycie nowych umiejętności technicznych i społecznych młodzieży, poprzez stworzenie filmowej kroniki, ilustrującej najważniejsze miejsca, ludzi lub wydarzenia w miejscowości, w której żyją. Uczestnicy działań wcielają się w role reżyserów, scenarzystów, montażystów, aktorów tworząc pod kierunkiem doświadczonych instruktorów filmowy dokument o własnym świecie.

„Jak oswoić smoka” zastanawiają się uczestnicy kolejnego projektu. Rodzinne potyczki teatralne skierowane są do dzieci w wieku 3-6 lat i ich rodziców. Podczas warsztatów prowadzonych przez aktorkę Teatru Lalek w Olsztynie – Elżbietę Grad – powstaje zarówno dekoracja spektaklu jak i autorska adaptacja „Legendy o smoku Orneckim”, tym razem ze szczęśliwym zakończeniem. Całość spektaklu utrzymana jest w klimacie „czarnego teatru”, gdzie dużą rolę gra światło i fluorescencyjne kolory. Efekt końcowy będzie można zobaczyć na scenie Miejskiego Domu Kultury w Ornecie w dniu 4 listopada o godz. 9.30.

„Ziołowe świetlice” to projekt wielopokoleniowy wszystkich świetlic wiejskich naszej gminy. Zakłada integrację międzypokoleniową, przekazywanie wiedzy o ziołolecznictwie, edukację ekologiczną. W ramach działania odbyły się pogadanki, warsztaty, spacery naukowe, oraz wyjazd integracyjno-edukacyjny do wioski zielarskiej Blanki. Efektem działań będzie zdobycie wiedzy o ziołach, stworzenie zielnika, wystawa fotografii z działań i prac  po warsztatowych.

Podsumowanie realizowanych projektów, w których partnerem instytucjonalnym jest Miejski Dom Kultury w Ornecie, odbędzie się 8 listopada o godz. 16.00 w MDK, na który już dzisiaj serdecznie zapraszamy.

Szczegóły wkrótce na plakatach, profilu  Facebook oraz stronie internetowej https://ckibmorneta.pl/.

 

Kalendarium

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 89

W poprzednim tygodniu: 85

W tym miesiącu: 316

W poprzednim miesiącu: 546

Wszystkich: 147411