AKTUALNOŚCI, strona 13:
UWAGA MŁODZIEŻ - Konkurs na inicjatywy młodzieżowe
Masz ciekawe pomysły na działania młodzieżowe - możesz je teraz zrealizować, mamy na to pieniądze.
Sposób jest prosty, wypełnij wniosek (regulamin i wniosek poniżej), przynieś go do MDK.
Zachęcamy
czytaj dalej... na temat: UWAGA MŁODZIEŻ - Konkurs na inicjatywy młodzieżoweKocham Śpiewać Polskie Piosenki
Serdecznie zapraszamy dzieci i młodzież ze szkół podstawowych i gimnazjalnych do udziału w konkursie "Kocham Śpiewać Polskie Piosenki. ". Jest to już VI Edycja tego konkursu, którego celem jest rozwój aktywności twórczej, pasji i edukacji kulturalnej dzieci i młodzieży z Warmii, mieszkających w małych środowiskach poprzez upowszechnianie polskiej twórczości artystycznej - polskich piosenek, języka polskiego.
Eliminacje do konkursu odbędą się w dwóch etapach:
1) ELIMINACJE GMINNE (w Ornecie 17.04.2019 r.) zorganizowane w 12 gminach LGD "Warmiński Zakątek". Podczas eliminacji wyłonieni zostaną laureaci z trzech kategorii wiekowych, którzy zostaną zakwalifikowani do etapu międzygminnego. Każdy uczestnik przygotuje dwie piosenki z akompaniamentem lub półplaybackiem.
2) ELIMINACJE MIĘDZYGMINNE (w Dobrym Mieście 13-15.05.2019). Eliminacje zostaną poprzedzone warsztatami muzycznymi dla wszystkich uczestników, prowadzone przez specjalistów muzycznych z wieloletnim doświadczeniem - członków zespołu "Czerwony Tulipan" i Annę Brodę (wokalistka, współtwórczyni i muzyk formacji Bractwo Ubogich i Kapeli Brodów). Podczas eliminacji Jury konkursowe wyłoni po jednym laureacie z każdej z 3 kategorii wiekowych. Główną nagrodą jest sfinansowanie i akredytacja do udziału w Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki PIOSENKOBRANIE 2018 w Opolu, organizowanym przez Młodzieżowy Dom Kultury w Opolu.
Organizatorem jest Lokalna Grupa Działania, partnerami etapu gminnego: Gmina Orneta, Miejski Dom Kultury im. Franciszka Chruściela w Ornecie
Teatr w Ornecie
Wszystkich miłośników teatru zapraszamy 9 marca 2019r o godzinie 17.00 na spektakl pt." Dzieła Wszystkie Szekspira" w wykonaniu wspaniałych aktorów Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu.
(Bilety do nabycia w biurze MDK w cenie 20zł)
ARCHIWUM ŻYWEJ PAMIĘCI ORNETY
W ramach realizowanego w Ornecie programu Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych z Olsztyna - „Nasze Miejsca, Nasze Księgi”, wspólnie z licznymi lokalnymi partnerami tworzymy muzeum dziedzictwa kulturowego miasta. Pomagają nam: harcerze i ornecka młodzież oraz Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów oraz Uniwersytet Trzeciego Wieku. W ramach tego przedsięwzięcia zgromadzone zostały liczne dokumenty i archiwalne fotografie, zarejestrowano wiele wywiadów z orneckimi seniorami, przeprowadzona została kwerenda archiwalna. We wszystkich szkołach gminy przeprowadzono konkurs „Moje Muzeum”.
Program finansowany jest ze Środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury oraz Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
czytaj dalej... na temat: ARCHIWUM ŻYWEJ PAMIĘCI ORNETY
NASZE MIEJSCA NASZE KSIĘGI
Celem Programu "Nasze miejsca, nasze księgi", który nasz dom kultury realizuje wspólnie z Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych z Olsztyna jest wypracowanie i użycie form i działań edukacji kulturowej do tworzenia i wzbogacania kapitału społecznego i kreatywnego.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
czytaj dalej... na temat: NASZE MIEJSCA NASZE KSIĘGILABORATORIUM ŻYWEJ PRZESTRZENI W ORNECIE - FILM
Kolejnym działaniem programu Stowarzyszenia „Tratwa” „Archiwum Żywej Pamięci” były warsztat filmowy i działania artystyczne w przestrzeni Ornety. Dwa cykle spotkań w dniach 16-18 XI oraz 30 XI – 2 XII prowadził z grupą młodzieży aktor i reżyser - Przemysław Wasilkowski.
czytaj dalej... na temat: LABORATORIUM ŻYWEJ PRZESTRZENI W ORNECIE - FILMWARSZTATY I AKCJE PLASTYCZNE „ARCHIPELAGU ŻYWEJ PAMIĘCI”
Współpracujący z Stowarzyszeniem „Tratwa” nami artyści plastycy Bartosz Świątecki i Adam Cieślak, w wyniku kilkakrotnych przygotowawczych spotkań warsztatowych z grupą młodych ornecian, przeprowadzili dwa cykle działań performatywnych w przestrzeni miasta. Polegały one na wyświetlaniu na ścianach budynków, fragmentach przestrzeni miasta, wybranych zdjęć archiwalnych oraz wykonanych w trakcie zajęć na ich podstawie grafik .
czytaj dalej... na temat: WARSZTATY I AKCJE PLASTYCZNE „ARCHIPELAGU ŻYWEJ PAMIĘCI”WYSTAWA PROGRAMU „ ARCHIPELAG ŻYWEJ PAMIĘCI”
Ważnym, poruszającym praktycznie całe miasto Orneta wydarzeniem była wystawa multimedialna zorganizowana przez Stowarzyszenie „Tratwa” w ramach programu „Archiwum Żywej Pamięci”. Została ona przygotowana przez olsztyńskich plastyków – Bartosza Świąteckiego i Adama Cieślaka. Scenariusz i oprawę prezentacji przygotowali Wioletta Michalska i Ryszard Michalski.
Program „ Archiwum Żywej Przestrzeni” finansowany jest w ramach programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich 2018 oraz Instytut Muzyki i Tańca z środków Ministerstwa Kultury i dziedzictwa Narodowego.
czytaj dalej... na temat: WYSTAWA PROGRAMU „ ARCHIPELAG ŻYWEJ PAMIĘCI”Ferie z MDK
Serdecznie zapraszamy na artystyczne ferie z Miejskim Domem Kultury od 28.01.2019 do 01.02.2019. Karty zgłoszeniowe poniżej.
czytaj dalej... na temat: Ferie z MDKARCHIPELAG ŻYWEJ PAMIĘCI
Stowarzyszenie „Tratwa” we współpracy z Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w latach 2018-2019 prowadzić będzie w Gminie i Mieście Orneta program „Archiwum Żywej Pamięci”. Program ten jest kontynuacją i rodzajem podsumowania działań „Tratwy” prowadzonych od wielu lat w Ornecie. Celem programu jest zwiększenie poziomu świadomości obywatelskiej i aktywnej partycypacji mieszkańców Warmii i Mazur w życiu społecznym i kulturalnym swoich "małych ojczyzn" poprzez wykorzystanie potencjału kulturotwórczego ukrytego w pamięci rodzinnej społeczeństwa miasta Orneta.
czytaj dalej... na temat: ARCHIPELAG ŻYWEJ PAMIĘCI