AKTUALNOŚCI, strona 3:
Nowy sprzęt w bibliotece

Nowoczesny sprzęt elektroniczny do naszego Centrum Kultury i Biblioteki Miejskiej w pomieszczeniach Biblioteki już rozpakowany.
Na ścianie zawisł 65 calowy interaktywny ekran, mamy też nowy zestaw komputerowy i oprogramowanie komputerowe, projektor, urządzenie wielofunkcyjne oraz 5 czytników e-book. Cały ten sprzęt posłuży do poszerzenia oferty naszych działań.
Sprzęt zakupiono dzięki dofinansowaniu Instytutu Książki i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, którzy są operatorami Programu „Kraszewski. Komputery dla bibliotek”. Kwota dofinansowania 27.500, zł
Celem programu jest zapewnienie zrównoważonego dostępu do technologii teleinformatycznych i wyrównanie szans mieszkańców miejscowości w gminach o najniższych dochodach podatkowych na jednego mieszkańca poprzez wyposażenie bibliotek w tych gminach w nowoczesny sprzęt komputerowy.
czytaj dalej... na temat: Nowy sprzęt w bibliotece
Właśnie otrzymaliśmy nowoczesny sprzęt

Właśnie otrzymaliśmy nowoczesny sprzet elektroniczny do naszego Centrum Kultury i Biblioteki Miejskiej, który znajdzie się w pomieszczeniach Biblioteki Miejskiej przy ul. Mickiewicza 1. Wzbogaciliśmy się o 65 calowy interaktywny ekran, zestaw komputerowy i oprogramowanie komputerowe, projektor, urządzenie wielofunkcyjne, 5 czytników e-book.
Dziękujemy bradzo za dofinansowanie zakupu w/w sprzetu Instytutowi Książki oraz Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego, operatorom Programu „Kraszewski. Komputery dla bibliotek”.
czytaj dalej... na temat: Właśnie otrzymaliśmy nowoczesny sprzęt
Nasze Miejsca - wciąż żywe

Wraz ze Stowarzyszeniem „Tratwa” kontynuujemy programy poświęcone lokalnemu dziedzictwu kulturowemu i jego wykorzystaniu w działaniach edukacyjnych i artystycznych. Naszym partnerem jest także Liceum Ogólnokształcące w Ornecie oraz Szkoła Podstawowa nr 4. Młodzi ludzie uczestniczyli w konkursach polegających na tworzeniu swoistych „muzeów”, w których prezentowane były opowieści o losach rodzin, archiwalne fotografie i dokumenty, przedmioty mające swoją historię. Z ich pracami można zapoznać się na stronie internetowej www:warmiaimazurymojemuzeum.pl
Kulminacyjnym wydarzeniem był swoisty festiwal opowieści, który został zorganizowany w Liceum - 15 listopada. Oprócz „muzeów” liczne grono uczniów zapoznało się z opowieściami zaproszonych seniorów. Istotnym elementem wydarzenia była wystawa pt. „Fotografia świadek historii” przygotowana przez p. Annę Lipińską i Józefa Uzara.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Twórczości.
Projekt współfinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWE FIO na lata 2021-2030.
czytaj dalej... na temat: Nasze Miejsca - wciąż żyweDobra Noc z książką

Zapraszamy do udziału w wydarzeniu pn. "Dobra nocka z książką" - 12 listopada o godz. 16.00 w CKiBM w Ornecie. Od godziny 16.00 rodzinne warsztaty teatralne, a zaraz po nich literacki escape room. Organizatorzy przewidzieli nagrody dla zwycięskich rodzinnych drużyn. Regulamin i karta zgłoszeniowa poniżej, więcej informacji pod numerem telefonu 55 24-21-039. Zapraszamy!
Wspomaganie szarych komórek

Myślenie abstrakcyjne i myślenie twórcze to metody wpływające na aktywność mózgu. Podczas zajęć w ramach działania „Trenuj mózg” uczestnicy poznają praktyczne umiejętności wykorzystywania tych metod. Wykonując pozornie proste ćwiczenia umysłowe i ruchowe pobudzają swój intelekt do wydajniejszej i sprawniejszej pracy. Praktyczne zajęcia warsztatowe dostarczają wiedzy teoretycznej i praktycznej z technik szybkiego czytania i wspomagania procesów podbudzania „szarych komórek”.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, w ramach realizacji Narodowego Programu
Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025
Nazwa zadania "Bractwo Ksiąg"
Narodowe Centrum Kultury
Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu
czytaj dalej... na temat: Wspomaganie szarych komórekRuchowe wspieranie mózgu

Praca mózgu i uczenie się nie są procesem odbywającym się wyłącznie w głowie. O tym, że istotą „gimnastyki mózgu” są ćwiczenia ruchowe pobudzające różne obszary, tak, by w efekcie tych ćwiczeń powstało jak najwięcej połączeń pomiędzy neuronami, wiedzą uczestnicy odbywających się co środę spotkań w ramach projektu „Bractwo Ksiąg”. Wykorzystują w praktyce ćwiczenia wpływające na większą plastyczność mózgu jednocześnie usprawniając ciało i rozładowując napięcia związane ze stresem.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, w ramach realizacji Narodowego Programu
Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025
Nazwa zadania "Bractwo Ksiąg"
Narodowe Centrum Kultury
Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu
czytaj dalej... na temat: Ruchowe wspieranie mózguBadamy czytelnictwo

Zapraszamy do udziału w ankiecie badawczej, której wyniki pomogą zdiagnozować stan czytelnictwa w gminie Orneta oraz pozwolą na opracowanie takich działań, które sprzyjać będą zarówno wzrostowi czytelnictwa jak i rozpoznawaniu potrzeb w tym zakresie. Ankieta powstała w ramach projektu „Bractwo Ksiąg” realizowanego przez Centrum Kultury i Bibliotekę Miejską im. F. Chruściela w Ornecie.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, w ramach realizacji Narodowego Programu
Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025
Nazwa zadania "Bractwo Ksiąg"
Proszę kliknąć na ankieta
czytaj dalej... na temat: Badamy czytelnictwoMózg do działania
Kolejne spotkanie z dietetykiem to dawka wiedzy i porad praktycznych, by jak najefektywniej pobudzić nasz mózg do działania. Stosowanie diety na koncentrację i poprawę pracy mózgu nie wymaga wysiłku, a daje wymierne efekty. Istnieje ścisły związek między zdolnościami umysłowymi, a dostarczaniem organizmowi witamin i składników mineralnych. To, czego dostarczamy swojemu organizmowi uruchamia mechanizmy wpływające na intelektualne funkcje mózgu. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się również czego unikać, a co należy włączyć do diety, z jakich grup produktów korzystać, a czego unikać. Były to bogate w treści i działania warsztatowe spotkania, w których uczestniczyli zarówno dorośli jak i młodzież.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025 Nazwa zadania "Bractwo Ksiąg"
Narodowe Centrum Kultury
Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu
czytaj dalej... na temat: Mózg do działaniaOgniskowe spotkania z książką

Ogniskowe spotkania z książką odbyły się w Ornecie, Henrykowie, Wojciechowie i Dąbrówce. Ilustrowane muzyką czytanie legend warmińskich podobało się zarówno najmłodszym jak i starszym uczestnikom. Animacje czytelnicze w plenerze, wymiana książek, wspólnie spędzony czas – wszystko po to, by pobudzać do czytania i pokazać, że biblioteka to nie tylko budynek.
Aktywne uczestnictwo dało wiele radości wszystkim uczestnikom, a wymienione książki powędrowały do nowych właścicieli, zapewne tylko na czas przeczytania. Utworzone miejsca wymiany książek będą działały zgodnie z ideą bookcrossing – by w ten niekonwencjonalny sposób popularyzować książkę i czytelnictwo.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, w ramach realizacji Narodowego Programu
Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025
Nazwa zadania "Bractwo Ksiąg"
czytaj dalej... na temat: Ogniskowe spotkania z książkązWARMIOwane piosenki
