AKTUALNOŚCI, strona 5:
Mózg do działania
Kolejne spotkanie z dietetykiem to dawka wiedzy i porad praktycznych, by jak najefektywniej pobudzić nasz mózg do działania. Stosowanie diety na koncentrację i poprawę pracy mózgu nie wymaga wysiłku, a daje wymierne efekty. Istnieje ścisły związek między zdolnościami umysłowymi, a dostarczaniem organizmowi witamin i składników mineralnych. To, czego dostarczamy swojemu organizmowi uruchamia mechanizmy wpływające na intelektualne funkcje mózgu. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się również czego unikać, a co należy włączyć do diety, z jakich grup produktów korzystać, a czego unikać. Były to bogate w treści i działania warsztatowe spotkania, w których uczestniczyli zarówno dorośli jak i młodzież.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025 Nazwa zadania "Bractwo Ksiąg"
Narodowe Centrum Kultury
Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu
czytaj dalej... na temat: Mózg do działaniaOgniskowe spotkania z książką

Ogniskowe spotkania z książką odbyły się w Ornecie, Henrykowie, Wojciechowie i Dąbrówce. Ilustrowane muzyką czytanie legend warmińskich podobało się zarówno najmłodszym jak i starszym uczestnikom. Animacje czytelnicze w plenerze, wymiana książek, wspólnie spędzony czas – wszystko po to, by pobudzać do czytania i pokazać, że biblioteka to nie tylko budynek.
Aktywne uczestnictwo dało wiele radości wszystkim uczestnikom, a wymienione książki powędrowały do nowych właścicieli, zapewne tylko na czas przeczytania. Utworzone miejsca wymiany książek będą działały zgodnie z ideą bookcrossing – by w ten niekonwencjonalny sposób popularyzować książkę i czytelnictwo.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, w ramach realizacji Narodowego Programu
Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025
Nazwa zadania "Bractwo Ksiąg"
czytaj dalej... na temat: Ogniskowe spotkania z książkązWARMIOwane piosenki

Szybkie czytanie

Dorosły człowiek czyta około 200-250 słów na minutę. Czy warto czytać szybciej? Kiedy przydaje się ta umiejętność? Czy trening koncentracji poprawia jakość i szybkość naszego myślenia? Jak pobudzać szare komórki do działania, zapobiegać ich zanikaniu, a wręcz je odbudowywać za pomocą ćwiczeń umysłowych?
Na te i inne pytania odpowiedzi szukają uczestnicy działania „Trenuj swój mózg”. Techniki koncentracji, techniki pobudzania i ożywiania szarych komórek, nauka szybkiego czytania – to tematy, które poruszane są podczas warsztatów ze specjalistą. Wyniki tempa czytania każdego uczestnika warsztatów ze zrozumieniem zostały zapisane, a efekty zostaną sprawdzone po zakończeniu warsztatów.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, w ramach realizacji Narodowego Programu
Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025
Nazwa zadania "Bractwo Ksiąg"
czytaj dalej... na temat: Szybkie czytanieGimnastyka mózgu

Ćwiczenia fizyczne poprawiają konkretne sprawności umysłowe a skoordynowane ruchy aktywizują obie półkule mózgowe. Co środę aktywna grupa korzysta z gimnastyki pobudzającej pracę mózgu w ramach projektu „Bractwo Ksiąg” realizowanego przez CKiBM w Ornecie. Jest to jedno z wielu działań, które odbywają się w ramach projektu. Działania są skoncentrowane na pobudzaniu pracy szarych komórek, a wszystko służyć ma poprawie stanu czytelnictwa w naszym mieście i gminie.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, w ramach realizacji Narodowego Programu
Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025
Nazwa zadania "Bractwo Ksiąg"
czytaj dalej... na temat: Gimnastyka mózguZiołowe Ogrody Miejskie odkryte

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury "Bardzo Młoda Kultura 2019-2021" oraz środków Województwa Warmińsko - Mazurskiego.
czytaj dalej... na temat: Ziołowe Ogrody Miejskie odkryteNowy sprzęt do biblioteki

Mamy to !!!
Otrzymaliśmy dofinansowanie na zakup nowoczesnego sprzętu komputerowego o technicznego wraz z oprogramowaniem w ramach Programu „Kraszewski. Komputery dla bibliotek”, którego operatorem jest Instytut Książki oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kwota dofinansowania 27.500, zł
Już niedługo nasza biblioteka wzbogaci się m.in. o: kserokopiarkę, zestaw komputerowy z oprogramowaniem, czytniki ebooków, programy Corel i MS Office oraz ekran interaktywny, projektor.
czytaj dalej... na temat: Nowy sprzęt do bibliotekiOrneckie zagadki - gra miejska

Zapraszamy do udziału w grze miejskiej „Orneckie zagadki – drzewa, zioła, kwiatki”!
16. 10. 2021r – sobota, start o godz. 11.00 w Centrum Kultury i Bibliotece Miejskiej im. Franciszka Chruściela w Ornecie.
Na trasie czeka mnóstwo zadań i zagadek, które wymagają dojścia do określonych punktów kontrolnych. Wszystko na terenie naszego przepięknego miasta!
Oprócz wspaniałej zabawy mamy też przygotowane nagrody niespodzianki…
Regulamin i karty zgłoszeniowe znajdziecie poniżej.
Projekt „Ziołowe Ogrody Miejskie” dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Bardzo Młoda Kultura 2019 – 2021”.
czytaj dalej... na temat: Orneckie zagadki - gra miejskaDofinansowanie sprzętu dla bibliotek

Centrum Kultury i Biblioteka Miejska im. Franciszka Chruściela w Ornecie jest Beneficjentem Programu Instytutu Książki "Kraszewski. Komputery dla bibliotek". Celem programu jest zapewnienie dostępu do nowoczesnych technologii i wyrównanie szans mieszkańców miejscowości w gminach o najniższych dochodach podatkowych na jednego mieszkańca poprzez wyposażenie bibliotek w tych gminach w nowoczesny sprzęt komputerowy. W ramach zadania zakupiono: monitor interaktywny, urządzenie wielofunkcyjne kolorowe format A3, zestaw komputerowy z systemem Windows 10+monitor+głośniki+klawiatura i myszka bezprzewodowa+kamera, pakiet Office, oprogramowanie graficzne CorelDraw, projektor multimedialny, zasilacz ups i czytniki ebook. Koszt zadania wynosił 32 500 zł z tego 27 500 zł dofinansowania z Instytutu Książki.
Chcesz być reporterem- zapraszamy

Pomysł na materiał dziennikarski - gdzie go szukać, skąd czerpać wiarygodne informacje, jak weryfikować ich prawdziwość…Burza mózgów i nagrania przed kamerą. Trwają warsztaty dziennikarskie w ramach projektu „Bractwo Ksiąg”. Przed nami jeszcze wiele wyzwań i praktyczne sprawdzenie naszych umiejętności. W dalszym ciągu nasza grupa jest otwarta nowe osoby, więc jeśli nie boisz się nowych wyzwań zapraszamy w każdy wtorek o godz. 17.00 do Centrum Kultury i Biblioteki Miejskiej w Ornecie. Zajęcia bezpłatne, prowadzi Dawid Chorąży – dziennikarz, bloger, filmowiec, fotograf.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, w ramach realizacji Narodowego Programu
Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025
Nazwa zadania "Bractwo Ksiąg"
@Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu
Zapowiedź działań
https://www.youtube.com/watch?v=TNusiFiO7-0
czytaj dalej... na temat: Chcesz być reporterem- zapraszamy