Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

AKTUALNOŚCI, strona 4:

Szybkie czytanie

Utworzono dnia 19.10.2021

Dorosły człowiek czyta około 200-250 słów na minutę. Czy warto czytać szybciej? Kiedy przydaje się ta umiejętność? Czy trening koncentracji poprawia jakość i szybkość naszego myślenia? Jak pobudzać szare komórki do działania, zapobiegać ich zanikaniu, a wręcz je odbudowywać za pomocą ćwiczeń umysłowych?

Na te i inne pytania odpowiedzi szukają uczestnicy działania „Trenuj swój mózg”. Techniki koncentracji, techniki pobudzania i ożywiania szarych komórek, nauka szybkiego czytania – to tematy, które poruszane są podczas warsztatów ze specjalistą. Wyniki tempa czytania każdego uczestnika warsztatów ze zrozumieniem zostały zapisane, a efekty zostaną sprawdzone po zakończeniu warsztatów.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, w ramach realizacji Narodowego Programu

Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025

Nazwa zadania "Bractwo Ksiąg"

czytaj dalej... na temat: Szybkie czytanie

Gimnastyka mózgu

Utworzono dnia 19.10.2021

Ćwiczenia fizyczne poprawiają konkretne sprawności umysłowe a skoordynowane ruchy aktywizują obie półkule mózgowe. Co środę aktywna grupa korzysta z gimnastyki pobudzającej pracę mózgu w ramach projektu „Bractwo Ksiąg” realizowanego przez CKiBM w Ornecie. Jest to jedno z wielu działań, które odbywają się w ramach projektu. Działania są skoncentrowane na pobudzaniu pracy szarych komórek, a wszystko służyć ma poprawie stanu czytelnictwa w naszym mieście i gminie.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, w ramach realizacji Narodowego Programu

Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025

Nazwa zadania "Bractwo Ksiąg"

czytaj dalej... na temat: Gimnastyka mózgu

Ziołowe Ogrody Miejskie odkryte

Utworzono dnia 18.10.2021
Gratulujemy i dziękujemy!!!
Wszystkie zagadki rozwiązane, smoki skonstruowane, punkty na trasie zaliczone, rośliny zasadzone!
Gra miejska „Orneckie zagadki – drzewa, zioła, kwiatki” – to była świetna zabawa, miło spędzony czas, duża dawka humoru i pozytywnej energii!

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury "Bardzo Młoda Kultura 2019-2021" oraz środków Województwa Warmińsko - Mazurskiego.

czytaj dalej... na temat: Ziołowe Ogrody Miejskie odkryte

Nowy sprzęt do biblioteki

Utworzono dnia 15.10.2021

Mamy to !!!

Otrzymaliśmy dofinansowanie na zakup nowoczesnego sprzętu komputerowego o technicznego wraz z oprogramowaniem w ramach Programu „Kraszewski. Komputery dla bibliotek”, którego operatorem jest Instytut Książki oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kwota dofinansowania 27.500, zł

Już niedługo nasza biblioteka wzbogaci się m.in. o: kserokopiarkę, zestaw komputerowy z oprogramowaniem, czytniki ebooków, programy Corel i MS Office oraz ekran interaktywny, projektor.

czytaj dalej... na temat: Nowy sprzęt do biblioteki

Orneckie zagadki - gra miejska

Utworzono dnia 11.10.2021

Zapraszamy do udziału w grze miejskiej  „Orneckie zagadki – drzewa, zioła, kwiatki”!

16. 10. 2021r – sobota, start o godz. 11.00 w Centrum Kultury i Bibliotece Miejskiej im. Franciszka Chruściela w Ornecie.

Na trasie czeka mnóstwo zadań i zagadek, które wymagają dojścia  do określonych punktów kontrolnych. Wszystko na terenie naszego przepięknego miasta!

Oprócz wspaniałej zabawy mamy też przygotowane nagrody niespodzianki…

Regulamin i karty zgłoszeniowe znajdziecie poniżej.

Projekt „Ziołowe Ogrody Miejskie” dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Bardzo Młoda Kultura 2019 – 2021”.

czytaj dalej... na temat: Orneckie zagadki - gra miejska

Dofinansowanie sprzętu dla bibliotek

Utworzono dnia 01.10.2021

Centrum Kultury i Biblioteka Miejska im. Franciszka Chruściela w Ornecie jest Beneficjentem Programu Instytutu Książki "Kraszewski. Komputery dla bibliotek". Celem programu jest zapewnienie dostępu do nowoczesnych technologii i wyrównanie szans mieszkańców miejscowości w gminach o najniższych dochodach podatkowych na jednego mieszkańca poprzez wyposażenie bibliotek w tych gminach w nowoczesny sprzęt komputerowy. W ramach zadania zakupiono: monitor interaktywny, urządzenie wielofunkcyjne kolorowe format A3, zestaw komputerowy z systemem Windows 10+monitor+głośniki+klawiatura i myszka bezprzewodowa+kamera, pakiet Office, oprogramowanie graficzne CorelDraw, projektor multimedialny, zasilacz ups i czytniki ebook. Koszt zadania wynosił 32 500 zł z tego 27 500 zł dofinansowania z Instytutu Książki. 


czytaj dalej... na temat: Dofinansowanie sprzętu dla bibliotek

Chcesz być reporterem- zapraszamy

Utworzono dnia 27.09.2021

Pomysł na materiał dziennikarski - gdzie go szukać, skąd czerpać wiarygodne informacje, jak weryfikować ich prawdziwość…Burza mózgów i nagrania przed kamerą. Trwają warsztaty dziennikarskie w ramach projektu „Bractwo Ksiąg”. Przed nami jeszcze wiele wyzwań i praktyczne sprawdzenie naszych umiejętności. W dalszym ciągu nasza grupa jest otwarta nowe osoby, więc jeśli nie boisz się nowych wyzwań zapraszamy w każdy wtorek o godz. 17.00 do Centrum Kultury i Biblioteki Miejskiej w Ornecie. Zajęcia bezpłatne, prowadzi Dawid Chorąży – dziennikarz, bloger, filmowiec, fotograf.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, w ramach realizacji Narodowego Programu

Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025

Nazwa zadania "Bractwo Ksiąg"

@Narodowe Centrum Kultury

@Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu

 

Zapowiedź działań

https://www.youtube.com/watch?v=TNusiFiO7-0

czytaj dalej... na temat: Chcesz być reporterem- zapraszamy

Ostatnie próby przed festiwalem

Utworzono dnia 24.09.2021

Coraz bliżej zakończenia warsztatów wokalnych w projekcie „Muzyka łączy pokolenia”.  Wszystkie grupy pracują intensywnie i z zaangażowaniem. Perspektywa występu na żywo podczas koncertu „Festiwal Pieśni Wędrownych” dodaje sił i motywuje do intensywniejszej pracy. Wszystkie grupy zauważają swoje postępy, zarówno w pracy nad wybranymi tekstami, jak i w możliwościach wokalnych. Traktowane z przymrużeniem oka rozśpiewywanie i związane z tym ćwiczenia głosu przynoszą założone przez instruktorów efekty, co przekłada się na jakość wykonań. Dwudniowe, intensywne próby z zespołem muzycznym dodatkowo podniosły rangę całości i sprawiły, że nabrała ona nowej, wyjątkowej jakości.

Zadanie dofinansowane ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury "EtnoPolska 2021"

czytaj dalej... na temat: Ostatnie próby przed festiwalem

Pomysłownia Ornety otwarcie

Utworzono dnia 22.09.2021

Po uroczystym otwarciu Centrum Integracji Lokalnej „Pomysłownia Ornety” pomieszczenia zostały udostępnione grupom formalnym i stowarzyszeniom. Do ich dyspozycji jest zakupione wyposażenie, w tym laptopy. Liczymy, że miejsce będzie służyło wszystkim chętnym a wykreowane nowe, oddolne inicjatywy będą tworzyły nowe partnerstwa. Wszystkie chętne osoby lub stowarzyszenia mogą korzystać z tej przestrzeni po wcześniejszym zgłoszeniu się do biura CKiBM i ustaleniu terminów. Zapraszamy! 

 

Zadanie dofinansowane ze środków Programu Lokalne Partnerstwa PAFW Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce.

Lokalne Partnerstwa PAFW

czytaj dalej... na temat: Pomysłownia Ornety otwarcie

Ziołowe spotkania

Utworzono dnia 21.09.2021

Projekt „Ziołowe Ogrody Miejskie”.

Wizyta w Przedszkolu Nr 1, Przedszkolu Nr 2 oraz w Warsztatach Terapii Zajęciowej działających przy Orneckim Stowarzyszeniu Wspierania Osób Niepełnosprawnych.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury "Bardzo Młoda Kultura 2019-2021" oraz środków Województwa Warmińsko - Mazurskiego.

czytaj dalej... na temat: Ziołowe spotkania

Kalendarium

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 286

W poprzednim tygodniu: 2607

W tym miesiącu: 7900

W poprzednim miesiącu: 11691

Wszystkich: 106881